3 tipy na relácie v Slovenskej televízii

Milí čitatelia, v tomto poste vám prinášam tri tipy na relácie, ktoré sa oplatí (podľa môjho názoru) sledovať. Po tom, čo bola Slovenská televízia v katastrofálnom stave čo sa týka dramaturgického plánu a vôbec celej úrovne tej inštitúcie, sa latka pomaly dvíha hore a my, diváci, môžeme byť pri tom. Je hádam jasné, že nikdy nebudeme mať rozpočet a tým pádom ani úroveň (áno, sú tam i iné faktory ako personálny stav a pod.) ako čo i len česká variácia, ale to nie je dôvod na rezignáciu prinášať niečo iné do bahenných vôd televíznej komercie.

1.) Colnica alebo Československo po 20 rokoch – Neviem, ako v rámci debát prebiehala diskusia o názve relácie – má tam byť názov bývalej federácie s pomlčkou či bez nej? Alebo úplne inak? Je tam riziko ďalšej “pomlčkovej vojny” (to hádam nie). Zvolený názov môže napovedať o snahe autorov podať svoju predstavu vzťahu medzi (už dnes) dvoma samostatnými republikami – sme pevne spojení, bez pomlčky, čo hodnotím z ich strany ako sympatické gesto. Niekedy sa zamýšľam, aké by to bolo, žiť v spoločnom štáte. Mám také romanticko-idealistické predstavy o vzájomnej podpore v umení, vede v zahraničí a tak celkovo. Istotne by sme boli ako jednotný štát silnejší a naše slovo by malo v zahraničí väčšiu váhu ako dnes. Ale to je tak asi všetko pozitívne, čo viem na takomto stave nájsť (a ešte ten pocit byť súčasťou Česka ako významnejšej krajiny). Z viacerých zdrojov počúvam, že dnes sme si oveľa bližší a spolupracujeme na spoločných projektoch možno nie častejšie (resp. na podobnej frekvencii), ale určite s ľahším svedomím a chuťou ako pred rokom 1993. A asi to tak je i lepšie.

prokop_banasova

Napokon, i výsledná podoba relácie je toho dôkazom. Každá časť je bez konfliktov, moderátori sa celkom vhodne dopĺňajú, hostia zastupujúci svoje krajiny i svoj odbor sú kompetentní. Nehovoriac o skvelých dokumentoch, ktoré len potvrdzujú neuveriteľnú silu novej generácie mladých dokumentaristov v oboch krajinách. Práve som dopozerala najnovší diel s názvom Hovorí Boh po slovensky/ po česky?, zastúpený zo slovenskej strany Marekom Šulíkom a z českej Luciou Královou. Všetky dokumenty (samozrejme mám výhrady voči istým detailom, ale sú to zanedbateľné výhrady) dokazujú individuálny autorský pohľad a skvelé uchytenie témy. Úroveň diskusie až taká skvelá nie je, i vzhľadom na limitovaný čas. Je to veľká škoda, lebo veľmi často mi chýba interpretovanie práve videných filmov do oveľa väčšej hĺbky. Často sa stane, že sa načrtne istá téma a po chvíli sa prejde na inú, bez ukončenia tej prvej. Ale ako raz Adela Banášová správne podotkla, preberané témy na obrazovke sú inšpiráciou pre vás doma, aby ste ich predebatovali v rámci rodiny či s priateľmi. Máte jedinečnú možnosť vidieť prácu najlepších českých a slovenských filmárov v pohodlí svojho gauča. Časté výhrady smerovali voči moderátorom, ale mne ich výkony až tak neprekážajú, na Banášovej komentároch sa celkom dobre zabávam, Prokop je tak trochu v úzadí. Hlavné ťažisko je aj tak na dokumentoch a tie sú skvelé.

A ak premeškáte pravidelné nedeľné vysielanie, všetky relácie sú v archíve RTVS.

Tu je link: http://www.rtvs.sk/televizia/program/detail/4758/colnica-alebo-ceskoslovensko-po-20-rokoch/archiv?date=02.06.2013

2.) Fotografi – cyklus autorských filmov mladých filmárov o najlepších slovenských fotografoch (dnes sa vysielajú už len reprízy). Veľmi sa mi páčil napríklad Mirov Remov (http://www.miroremo.com/) dokument o Tiborovi Huszárovi, či civilný Kollárov autoportrét, vizuálne v symbióze s jeho fotografiami. Šymon Kliman je na scéne už nejakú tú dobu (určite ste zaregistrovali jeho projekt o Rómoch (“Beautiful People”), či ste videli takmer streetartové vylepené plagáty účastníkov povstania. V tomto dokumente môžte zahliadnuť i Šymonovu mamu, ktorá ho celý život podporovala. Veľmi sympatická žena. A hneď prvý diel cyklusu je venovaný Viliamovi Malíkovi (a je ním aj komentovaný), ktorého retrospektívna výstava práve prebieha v SNG. Určite si ju nenechajte ujsť. Do budúcnosti dúfam, že sa okruh portrétovaných fotografov rozšíri i o mená už nežijúcich autorov ako Karol Kállay, Martin Martinček, či Anton Podstraský. Našim fotografom a ich dielu dlžíme ako spoločnosť veľa, tak aspoň takto im môžme odplatiť niečo z toho dlhu nevšímavosti a cenzúry počas socializmu.

318805_432809393435112_1587833350_n

Tu je link: http://www.rtvs.sk/televizia/program/detail/3834/fotografi/archiv?date=10.11.2012

3.) Umenie 2013 – pravidelný týždenník o kultúrnom dianí na Slovensku. Literatúra, divadlo a tanec, hudba, vizuálne umenie – to sú základné okruhy. Každý týždeň je jeden diel venovaný jednému z týchto štyroch, tomu, čo sa za ten týždeň udialo v rámci literatúry a pod.. Ak si myslíte, že vám stačí byť informovaný priamo zo stránok, newsletterov, či facebook-ových stránok rozličných inštitúcií, prichádzate o veľa zaujímavostí. Tieto týždenné retrospektívy ponúkajú i rozhovory so zaujímavými ľuďmi na vernisážach či čítačkách a ako bonus vždy prinesú portrét istej osobnosti pôsobiacej v kultúre. Je sa rozhodne na čo pozerať. Oceňujem tiež dobrého moderátora, príjemná vizuál relácie a zvučku.

Tu je link: http://www.rtvs.sk/televizia/program/detail/4407/umenie-2013/archiv?date=28.05.2013

Do čítania!

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s