Umenie ↔ šport (krátka úvaha)

Rovnako ako thaiboxeri, kickboxeri, sumo zápasníci a iní športovci, venujúci sa zápasníckym športom (nielen tým, ale v ich prípade je to najviac evidentné) – aj umelci rôzneho druhu musia dodržiavať istý kódex spoločenského správania. Je neprípustné používať zápasnícke techniky v stretoch s netrénovanými – je to vecou zápasníkovej etiky. Táto skutočnosť je všeobecne akceptovaná, nikto sa nad ňou nepozastavuje. I malé deti sú vychovávané v tomto duchu. S väčšou silou, mrštnosťou a obratnosťou nevyhnutne prichádza na rad i zodpovednosť voči svojmu okoliu. U umelcov a ľudí narábajúcich so svojim intelektom by to malo byť  rovnaké – s hlbším poznaním, rozšírenejším obzorom prichádza na rad i zodpovednosť vyvážiť tieto mentálne schopnosti morálnou integritou. Zodpovednosť nezneužívať svoje poznatky o ľudskej psychike, o ľudských slabostiach, získané z čítania/pozerania/počúvania umeleckých diel a z vlastných skúseností, ktorých reflektovanie je práve vďaka poznatkom z týchto zdrojov oveľa komplexnejšie. Mať úctu pred Človekom, aj tým najpriemernejším – nevyvršovať sa na ňom, nedávať mu najavo svoju superioritu, svoju prevahu. Nebyť márnomyseľný, pretože to negatívne ovplyvňuje i tvorivú prácu. Iste, každý človek by mal prirodzene smerovať k zlepšovaniu seba samého…ale umelci a intelektuáli majú, odvážim sa tvrdiť, väčšiu zodpovednosť tieto princípy správneho žitia v spoločnosti presadzovať. S hlbším poznaním a väčšími svalmi prichádza i väčšia zodpovednosť – za seba i za druhých.

Nachádzam veľa súvislostí medzi športom a umením. Je to nedostatočne preskúmaná oblasť, ale veľmi fascinujúca. Na prvý pohľad toho veľa spoločného nemajú – rozvíjajú iné schopnosti, produkujú úplne iné výstupy, inak k nim človek pristupuje. Športovci a umelci sú akoby dva rozdielne poddruhy homo sapiens. Ale čo napríklad otázka súťaženia v umeni a v športe? V umení to vyznieva absurdne – na základe čoho určiť, ktoré dielo je lepšie, hodnotnejšie ako iné? V športe je to na prvý pohľad jednoznačnejšie, rozhoduje sa tam na základe exaktných údajov, ktorých merania sa neustále upresňujú. Mohli by sme previesť malý myšlienkový experiment – zaviesť určité postupy, využívané pri hodnotení umeleckého diela do športu a vice versa.

Príklad zo sveta športu by mohol vyzerať nasledovne. Lyžiarka, slalomujúca strmý svah sa okrem výsledného času bude snažiť vyvolať u divákov čo najpôsobivejší zážitok. Basketbalista sa pri hádzaní košov pokúsi o obratnú, takmer tanečnú pózu. Je mnoho športov, ktoré cielene, uvedomelo pracujú s estetickým cítením – od krasokorčuľovania cez akvabely až po drezúru koní. Čo však s hokejom, futbalom či hádzanou, ktoré sa na rozdiel od týchto viac-menej dominantne ženských športov vzdaľujú oveľa viac konvenčným kritériám krásna? Na strane druhej však šport ako taký využíva isté estetické systémy, ktoré sú však ale chápaniu umenia cudzie. Stále sa pohybujeme v estetickom hodnotení, ale prvky, ktoré ponímame v športe ako estetické, sú odlišné od tých v umení. Aj na hokej môžeme nahliadať ako na estetický zážitok, aj futbal či atletika v sebe nesú špecifické (podľa umeleckých kritérií) vyjadrenie krásna. Mimochodom, je pozoruhodné, že väčšina športov, ktoré vnímame ako veľmi estetické, ponúkajúce akoby tanečno-športový zážitok, sú ženské. To mi príde trochu sexistické – aj prevažne mužské športy predsa v sebe zahŕňajú tento rozmer. Je to krása drsnejšia, ale predsa len krása. Taká mužská.

Druhá strana mince – zavedenie postupov uplatňovaných v športe do umenia. V tejto súvislosti mi napadá príklad Bartuszových sekundových malieb. Čím iným, ako využitím jazyka športu (aký výsledok dosiahneme za určitý čas?) je autorova jedinečná idea, pretavená do napríklad takejto podoby?

Sekundová maľba, 1988, 66 x 65,5 cm

Šport šľachtí človeka, scivilnieva ho, duševne (a fyzicky, samozrejme) posilňuje. K športu je nevyhnutne potrebná sebadisciplína, vôľa a výdrž. Šport je spolu s umením najvyšším prejavom ľudského ducha a mysle. Vykonávaním športu a umeleckou tvorbou sa približujeme Večnosti. Zdokonaľujeme sa pre Ňu.

Reklamy

2 responses to “Umenie ↔ šport (krátka úvaha)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s